פנינה רייפמן ומאמני מרכז הזום דייט יוצרים לך זוגיות עם אחריות!
רווקות ובדידות אינסופית יכולה להסתיים היום. תכנית מיוחדת לפרק ב'
 
בדיקת התאמה זוגית
תכנית ארבעת הצעדים ליצירת זוגיות ומציאת אהבת אמת
לווי מלא בכל מהלך הדייטים עד השגת היעד
החזרת התשוקה לזוגיות
גישור בהליך ייחודי וממוקד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שידוך כשר

 
 
 
 

שדכנים ושדכניות תמיד הסתובבו בקרב הקהילות היהודיות וחיפשו איך לחבר בין סירים ומכסים. היום מצטרפת הטכנולוגיה לשיטות הוותיקות והמטרה נשארה אותה המטרה. אסתר שוורץ - פורסם ב-29/12/2012 ב-ידיעות אמריקה

 
נכון שכל מיני דודות טובות עוסקות בזה בהתנדבות חובבת, אבל השדכנות בקרב הקהילות היהודיות השונות ברחבי העולם היא מקצוע לכל דבר עם מסורת ארוכה. התקשורת והטכנולוגיה של ימינו מנסה להשתלב גם היא בפעילות קירוב הלבבות, שלא פעם באה בצירוף חרדה מפני נישואי יהודים ללא-יהודים, אבל אל מול כל בני הזוג המרוצים שמצאו אהבה באתרי ההכרויות יש מספר דומה של מאוכזבים ומיואשים שעדיין מחפשים את האחת או האחד איתם יוכלו לסרוג גרביים יום אחד, אחרי שנים ארוכות ביחד.
הצצה לעולם השדכנות בקהילות הדתיות באמריקה מגלה שגם כאן הגיעו שיטות חדשות למקצוע הוותיק, גם אם עבור קהילות רבות להכיר בן או בת זוג דרך האינטרנט מהווים בושה מצד אחד וסיכון מצד שני, כמו לקנות חתול בשק. השדכן אשי לזרוביץ, משכונת פלאטבוש בברוקלין, שהוא דור שלישי למשפחת שדכנים, מאיר את עינינו לנעשה היום בתחום השידוכים הכשרים.
 

מי אמר שהשידוך של אדם חייב להיות באותו עיר ובאותה ארץ בהם הוא חי?'' (צילום: Shutterstock)

 
 

שונה עבודת השדכנות היום ממה שהייתה בעבר?

 
"אצלנו במשפחה השדכנות זו מסורת. גם סבי וגם אבי היו שדכנים. סבי היה שדכן בהונגריה, בקהילות של יהודים. שמו הלך לפניו. הוא עשה עשרות שידוכים, שאת הצאצים שלהם אני מכיר היום. הם בנו בית יהודי לתפארת ושמרו על המורשת היהודית! סבי היה שדכן ורב. הוא ידע להתאים בין נשמות. אז היה יותר קל כי הדתיים היו דתיים. לא היו הרבה סוגים של דתיים כמו היום, בני עקיבא, חרדים, מזרוחניקים, שחורים, דתיים לייט. הורים היו מגיעים אל אבי לחפש שידוך לבן או לבת שלהם. רובם היו מאותו הרקע: בחורה שלומדת בסמינריון, בחור שלומד בישיבה קטנה. היום הכל השתנה. ההורים לא מכתיבים יותר. הילדים מכתיבים להם מה הם מחפשים. מגוון המקצועות השתנה. בחורות ובחורים בעלי השכלה גבוהה יש להם דרישות יותר גבוהות. היום מחפשים גם אינטליגנציה ומראה חיצוני נאה. בעבר חיפשו בחורה עם לב טוב, מבית טוב. האינטרנט הוא גם איום. הצעירים הולכים לחפש לבד. יש אתרים של דתיים, אבל בחברה החרדית של בורו פארק ובקהילות של פלאטבוש זה לא מקובל, למרות שאנחנו יודעים שאלפים עושים את זה. אנחנו, כשדכנים, יותר עושים עבודת בירור בשטח על המשפחה, על המצב האישי, הכלכלי, מחפשים המלצות ממורים, מאנשים שמכירים, גם המלצות של רבנים".
האם נכון שכשחתן או כלה מיועדים עוברים את גיל 25 ההורים נדרשים לשלם לשדכן מעל 10,000 דולר לשידוך?
"שמעתי על זה, אבל אני לא דורש סכומים כאלו. קודם כל אני עושה שידוכים בשביל המצווה, גם אם אני מקבל כסף כשהזוג מתחתן. תשמעי שדכן עושה עבודה רבה, שומע את שני הצדדים, מראיין אותם, מחפש בשבילם, מנחה אותם לפני פגישות ועד לחתונה. אומרים: קשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף".
 

לא יהודים ב-ג'יי-דייט

 
ישנם כמובן גם צעירים וצעירות שעבורם ללכת לשדכן זה דבר לא מקובל. שלמה פרידמן, סטודנט לפסיכולוגיה בברוקלין קולג', מספר על המסע האישי שלו למציאת בת זוג: "אני בן 26 בחודש הבא ומתחתן בסוף אפריל, אחרי פסח. הכרתי את בחירת ליבי באתר Jewish Kosher Match. אני שומר שבת, לא חרדי, מה שנקרא דתי מודרני. גמרתי את בית הספר פלאטבוש-ישיבה. אני עובד ולומד וקשה היה לי להכיר בחורה כמו שאני מחפש. בבית הכנסת שבו אני מתפלל בשבתות ובחגים ניסו לשדך לי בנות מהקהילה, אבל הן לא היו לטעמי. אני לא טיפוס שיוצא למועדונים וכשהלכתי למסיבות פרטיות של הכרויות גיליתי שגם זה לא בשבילי.
חברים וקרובי משפחה ניסו להכיר לי בנות זוג. חיפשתי גם בג'יי-דייט, אבל גיליתי שלא רק יהודים נכנסים לאתר. התכתבתי דרך האתר עם בחורה שכתבה בפרופיל שלה שהיא ממוצא יהודי, אבל היא שיקרה. כששאלתי אותה למה, היא אמרה שהיא מחפשת בחור יהודי כי הבחורים היהודים מוצאים חן בעיניה, הם בדרך כלל בעלי מקצועות אקדמים ויש להם רספקט ורגישות לנשים. זאת הייתה הסיבה שלה להרשם לאתר יהודי. זה היה אור אדום עבורי. חיפשתי אתר יותר איכותי, שיעמוד על הצרכים שלי, שיעשה עבורי את העבודה, שיתעסק בצורה אישית עם הנרשמים ושיערוך עבורי את עבודת הסלקציה הראשונית. ככה הגעתי ל-Jewish Kosher Match. נרשמתי, מילאתי שאלון שלם עם פרטים על הרקע האישי שלי, ההשכלה, שמות של שלושה ממליצים ומה אני מחפש. התבקשתי לתת תמונה שלי, אבל הבטיחו לי שרק הצוות שם רואה אותה. הרב עמר התקשר אלי וראיין אותי בטלפון. אחר כך התקשרה אלי השדכנית רחל רובין, שעובדת איתו. הפגישו אותי עם בחורה אחת. זה לא הלך. הבחורה השניה שהכירו לי הולכת להיות אשתי. היא באה מאיזור מרין פארק והיא אחות מוסמכת בבית החולים קוני איילנד. אם לא הייתי מגיע לאתר הזה לעולם לא הייתי מכיר אותה. מאז חברים שלי וחברות של אשתי לעתיד נרשמו לאת והם כבר יוצאים לפגישות".
 

מחליטים לפי הנתונים את מי לחבר עם מי'' (צילום: ישראל ברדוגו)

 
 

מסורת פלוס טכנולוגיה

 
את האתר Jewish Kosher Match הקימו הרב שי עמר מפלורידה ורחל רובין מברוקלין בשיתוף פעולה עם פנינה רייפמן בישראל. הקמת האתר, שלקחה קרוב לשנה, הביאה לקהילה היהודית הרחבה אתר שונה להכרויות ושידוכים, כזה המשלב את השדכן או השדכנית המסורתיים עם הטכנולוגיה המודרנית.
הרב שי עמר עומד בראש קהילה יהודית של כ-300 משפחות בגולדן ביץ', פלורידה. בנוסף עוסק הרב עמר בהרצאות קירוב לדת ולמעלה מעשרים שנה שהוא שולח ידו גם בשידוכים. את רחל רובין, ישראלית המתגוררת מזה שנים בברוקלין, שם היא מגדלת חמישה ילדים, הוא מכיר כבר הרבה שנים. רחל היא זו שהציעה את היוזמה להקים אתר משותף.

במה מעצם שונה האתר שלכם מאתרים אחרים?
הרב עמר: "אני מעורב בקהילה היהודית כבר עשרים שנה. מגיעים אלי לבית הכנסת בגולדן ביץ' אלפי אנשים, שכן זה מקום של תיירות שעוברים דרכו הרבה אנשים. ערכתי עשרות מפגשים לרווקים ורווקות, חילונים ודתיים. אני נוסע ברחבי העולם כדי לעשות סמינרים של קירוב ומודעות עצמית. בסמינרים שאני מעביר בעולם, בארצות כמו צרפת וארגנטינה, אני פוגש עשרות אנשים שמחפשים את החצי השני שלהם ולצערינו לא יודעים איך עושים זאת. העולם נהיה שטחי. אנשים רצים אחרי תארים. יש חסימות רגשיות. העולם מוכתב על ידי המדיה ועל ידי יופי חיצוני. אנשים לא יודעים איך לתקשר, הם צריכים הדרכה. אנשים עוברים מסלול של בית ספר, אוניברסיטה, עבודה, לא נותנים זמן למודעות עצמית ותקשורת אמיתית. יש בילבול. אתרים שידוכים והכרויות מציעים תמונות. אצלנו רק אני והצוות רואים את התמונות ואנחנו מחליטים לפי הנתונים את מי לחבר עם מי. באתרים האחרים בחור יכול להתכתב עם עשר בחורות במקביל. אצלנו, אנחנו אלו שמחברים את הנרשם למי שנראה לנו מתאים. אנחנו מסדרים את הפגישות, לא לפני שאנחנו מכינים את השניים לפגישה בשיחות אישיות ובוידאו באתר, כדי להכין אותם להיכרות הנכונה. אנחנו בונים איתם כלים, למשל איך לדבר בדייט הראשון.
"השירות של האתר מוגש בחינם, ההכרויות ללא תשלום. יש לנו כמה אלפי חברים נכון להיום וכמה חתונות בדרך. האתר מיועד לרווקים ורווקות, צעירים וצעירות, אלמנים ואלמנות מכל הגילאים. לא חשוב דתיים או חילונים, העיקר יהודים. יש לי צוות של עשרים איש, שיושבים בברוקלין ובישראל, בודקים את הנתונים ועורכים ישיבות שבועיות. אנחנו מדברים בסקייפ ומתיעצים מי מתאים למי".
רחל רובין, אמא ואשת עסקים, היא המשקיעה הפיננסית של האתר. אישה תקשרותית, מחוברת לקהילה הישראלית של איזור פלאטבוש ושדכנית מבטן ולידה.

מה בעצם הציפיות שלך מהאתר?
"אני כבר לא עומדת בציפיות. לא ידעתי שיהיה לזה ביקוש כזה גדול ועוד לא התחלנו לפרסם! רק מהאנשים שהרב עמר מכיר ומהאנשים שאני מכירה פה בקהילה מגיעות אלינו מאות פניות. הפניות מגיעות מכל העולם – מי אמר שהשידוך של אדם חייב להיות באותו עיר ובאותה ארץ בהם הוא חי?
"כשאנשים פונים אלינו, אנחנו כצוות יכולים לראות את התאמות האישיות על המחשב, אם בהשקפת החיים, אם ברגישות הפנימית, אם בחלומות או במקצוע. יוצא לפעמים שדווקא בחורה מאנגליה יכולה להתאים לבחור מברוקלין ופה האינטרנט שובר מחסומים ואם יש התאמה אז אחד הצדדים מתפשר על איפה לגור. השאלה עם מי לגור יותר חשובה, אם מדובר בבן זוג אמיתי ומשורש באותה נשמה, לא?
"אני אישית מרימה טלפון לקבל מידע והמלצות על האנשים שמבקשים להשתמש באתר. חשוב לי לדעת מי האדם ולא לעשות טעויות. אני מבררת גם מצב נפשי ופיזי. אלו פרטים חשובים, שכדאי לדעת מראש אנחנו נותנים לפעמים גם קואצ'ינג איך להגיע לפגישות. יש היום הרבה חסימות רגשיות לאנשים ופחדים מהתחיבויות, במיוחד כאלו שהגיעו ממשפחות של הורים גרושים. אני משתמשת באנשים שאני מכירה בקהילות שונות שיבררו לי במידה ויש לי חשדות. אחרי שיש החלטה של הצוות, מי מתאים למי, אנחנו עורכים את הפגישה ונותנים טלפונים בהסכמה של שני הצדדים. רק הצוות יכול לראות את התמונות. הרב עמר, שיודע את חכמת הפרצוף לפי הקבלה, עובר על התמונות ואנחנו מתיעצים לפי מראה חיצוני ומבנה נפשי ורצונות אישיים. זאת מלאכת מחשבת! לא ידעתי שזה יגבה ממני כל כך הרבה זמן ותשומת לב אישית. אני עובדת ביום ובלילה ובעלי עוזר לי. בעולם כל כך מבולבל, עם כל כך הרבה אפשרויות, יש הרבה אנשים בודדים, אנשים שלא מוצאים את עצמם. יש לי כמה רופאים ורופאות שמחפשים שידוך. חלומה של כל אמא יהודיה לשדך את הבת שלה לרופא!

וממה האתר מתקיים?
רחל: "כרגע הוא ללא תשלום. ידענו שבשנה הראשונה האתר יהיה ללא דמי הרשמה. עלינו לרשת לפני חצי שנה. יש הלכה שצריך לשלם לשדכן, אבל אנחנו לא לוחצים. הזוגות מגיעים לבד ורוצים לתת צ'ק מתנה על השידוך. בעוד חצי שנה כבר נגבה דמי הרשמה. יש לנו הוצאות גדולות, אבל כל הצוות שלנו עובד בהתנדבות. אין תמורה גדולה מזה שאת יודעת שעזרת לשני אנשים להיות נאהבים, אוהבים, להקים בית יהודי. זה לבנות עולמות בשבילי".

כמו בלייזר
פנינה רייפמן משמשת כמאמנת אישית המספקת קואצ'ינג לאתר ומנהלת את האתר הישראלי של Jewish Kosher Match.
"עליתי לארץ לפני שנתיים", מספרת רייפמן בשיחת טלפון מגבעת שמואל. "באתי לביקור ונשארתי. לפני כן התגוררתי שלושים שנה בארה"ב, בקליפורניה ובפלורידה, ועבדתי כ-לייף קואץ' לעסקים. הכרתי את הרב עמר ועבדנו ביחד בהרצאות למודעות עצמית. כשהוא העלה את הרעיון של האתר הסכמתי להיות שותפה, כי אני מאוד מאמינה בדרך שנבנה האתר. העולם הזה מקולקל, אנשים רצים לקריירה שלהם וחיים לפי מה שהחברה מצפה מהם. אני עוזרת באתר בשיחת ההיכרות, עוזרת להם לברר מי הם באמת, מה הם רוצים בעצם מבן הזוג לעתיד.
"השיטה שלי נקראת לייזר קואצ'ינג. אני אומרת שהעולם היום נהיה חד פעמי, הכל חד פעמי, ונצליח להגיע ליעדים אישיים רק אם נתכנן ונתכנת אותם. כמו שמשתמשים בלייזר בניתוחים רפואיים כדי להתמקד במטרה ולקצר תהליכים, כך הקואצ'ינג שלי מנסה להשיג את אותן התוצאות. על ידי הדרכה נכונה אפשר להגיע להתאמה מלאה. ככל שאדם שרוצה להכיר את בן הזוג המתאים עובר יותר דייטים, כך הוא מתעייף יותר וקשה לו ליצור קשר רציני. החלק שלי באתר הוא לבנות כלים, לספק הרצאות, לתת טיפים. הטיפ הגדול שלי הוא: אל תסמכו על המזל כדי למצוא אהבה. תבנו לכם תוכנית פעולה כמו בנאס"א, עם מטרה. מצאו את הדרך למגנט את בן הזוג הנכון עבורכם".